Príprava

Káva môže byť pripravená mnohými rozdielnymi metódami, ale celkovo ich môžeme rozdeliť do štyroch hlavných skupín, podľa toho, akým spôsobom sa voda stretne s mletou kávou. V podstate, ale ide o proces pri ktorom sú pomleté kávové zrná na určitý čas vystavené horúcej vode a to buď v sitku alebo filtri, poprípade kávove zrná ostávaju vo vode. Teplota vody je jeden z rozhodujúcich faktorov pri príprave kávy. Odporučaná teplota vody pri extrakcii je 93 °C. Chladnejšia voda spôsobí, že z kávy nedostaneme všetky chute, na druhej strane ak je voda príliš horúca z kávy sa vyextrahujú aj neželané zložky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú chuť, špecialne horkosť. V Európe a Amerike zvyčajný pomer pomletej kávy a vody pri príprave je medzi jednou až dvoma čajovými lyžičkami mletej kávy a 180 ml vody. Dve plné čajové lyžičky mletej kávy a 180 ml vody sú odporúčané milovníkmi kávy a stali sa pravidlom pri ochutnávaní a hodnotení kávy ochutnávačmi kávy.

Varná metóda

  • najjednoduchšia metóda je mletú kávu v šálke zaliať horúcou vodou a nechať ju chladnúť zatiaľ, čo sa usadí na dne. Toto je tradičná metóda na Slovensku aj v Čechách, ale používa sa napríklad aj v Indonézii. Výhodou tejto metódy je iba to, že je jednoduchá a rýchla.
  • Turecká káva je jeden z najstarších spôsobov prípravy kávy a stále sa praktizuje na strednom Východe, severnej a východnej Afrike, Turecku, Grécku a na Balkáne. Voda a jemne mletá káva sa zmiešajú v medenej nádobe so šikmým hrdlom zvanej dzezva alebo briki a nechá sa rýchlo zovrieť. Zvyčajne sa pije sladká a v takomto prípade sa cukor pridáva už počas varenia a často sa do nej pridáva aj kardamón. Výsledkom je silná káva s krásnou penou na povrchu a usadeninou na dne väčšinou malej šálky.

Tlaková metóda

  • Espresso sa pripravuje horúcou vodou medzi 91 až 96 °C ktorá sa pretláča pod tlakom 15 - 19 barov cez jemne pomletú a dobre utlačenú kávu. Espresso sa podáva samotné, alebo je základom na mnohé kávové nápoje. Je to jedna z najsilnejších káv, ktoré sa bežne konzumujú s nezameniteľnou chuťou a penou (cremou), ktorá je na povrchu a je vytvorená z éterických olejov, ktoré boli vyextrahované pri príprave.
  • Mokapot (talianske espresso) je trojkomorový prístroj kde v spodnej časti sa varí voda, ktorá je potom pretláčaná cez strednú časť kde sa nachádza mletá káva. Výsledna káva, ktorá je podobná espressu, ale je bez peny je zhromažďovaná vo vrchnej časti. Niektoré modely majú vrchnú časť sklenenú alebo plastovú, aby bolo vidieť ako sa káva pretláča.

Gravitačná metóda

  • Prekvapkavaná alebo Filtrovaná káva sa pripravuje prekvapkaním horúcej vody cez mletú kávu, ktorá je v kávovom filtri a to buď papierovom alebo kovovom. Sila výslednej kávy závisí od pomeru vody a mletej kávy ale, aj od jemnosti mletia.
  • Studená káva (cold press). Pri tejto metóde sa nechá mletá káva luhovať v studej vode od 8 do 24 hodín. Káva je potom filtrovaná cez jemný filter, ktorým sa odstráni usadenina. Touto metódou dosiahneme veľmi silný koncentrát, ktorý môže byť skladovaný v chladničke vo vzduchotesnej nádobe aj niekoľko týždňov. Takáto káva sa používa v rôznych nápojoch a keďže pri jej príprave sa z nej stráca prirodzená kyslosť a dostáva hladkú chuť je vhodná pre ľudí, ktorý majú problémy so žalúdkom.
  • Cafetiére alebo French press je vysoká, rovná sklenená nádoba s piestom, ktorý je vybavený filtrom. Mletá káva je zaliata horúcou vodou v nádobe na dobu 4 až 7 minút predtým, ako sa pretlačí a zanechá pripravenú kávu na povrchu, ktorá sa môže servírovať. Táto metóda je odporúčaná, ako výborný spôsob prípravy kávy doma. Hustote filtra na pieste treba prispôsobiť aj hrúbku mletia, aby sa filter zbytočne neupchával.

Kávové sáčky

  • Kávové sáčky, ktoré sú viac nezvyčajné než tie čajové a využívaju sa iba sporadicky. Ich použitie je najmä pri dlhých cestach a kempovaní. Kávové sáčky sú omnoho väčšie a neprodukujú veľmi kvalitnú kávu.